#karmieziarnem

Dla wróbli czy sikorek,
zima to niespecjalnie łatwy czas.
Dzięki Tobie ich oczekiwanie na wiosnę
może stać się łatwiejsze.

Co możesz zrobić?

Po pierwsze: zacząć je dokarmiać – koniecznie ziarnem zamiast chleba.
Pieczywo bardzo szkodzi ptakom.

Po drugie: Kupując karmnik od naszej Fundacji.
Wyślij przelew na 50 złotych z dopiskiem #karmieziarnem, a my wyślemy Ci karmnik.
Zyski z niego przeznaczymy na pomoc zwierzętom w okresie zimowym!

Nr konta 92 1750 0012 0000 0000 2781 0578

Pomóż już dziś!

1. Karmienie pieczywem szkodzi ptakom
Rzucanie ptakom chleba wydaje się być tradycyjną i nieszkodliwą metodą pomocy, tymczasem jest dokładnie odwrotnie. Pieczywo rozwija u ptaków szereg chorób, które mogą skutkować nawet śmiercią. A do tego ma mało wartości odżywczych i tylko zapycha ptasie brzuszki.

2. Pieczywo szkodzi ekosystemom
Niezjedzony chleb dość szybko pleśnieje, uwalniając trujące elementy do stawów, jezior czy gleb.

3. Tego ptactwu jeść nie wolno!
Sól i przyprawy to elementy zakazane w ptasiej diecie. Dlatego kiedy chcecie dokarmiać ptaki to sprawdźcie czy Wasza karma nie zawiera tych składników.

4. Czym karmić?
Przede wszystkim – ziarnami. Część można zostawić w łupinach, część można łuskać. Prawdziwym przysmakiem, np. dla sikorek jest także niesolona słonina czy smalec – należy jednak pilnować aby nie zjełczały i wystawiać ją na nie dłużej niż 2 tygodnie. Orzechy i owoce także mogą znaleźć się w ptasim menu.
Ptaki wodne z radością zjedzą dokładnie pokrojone gotowane warzywa i kasze, a także płatki owsiane i otręby. Kiedy będziecie je karmić – nie rzucajcie jedzenia do wody!

5. Jak karmić?
Konsekwentnie – ptaki szybko przyzwyczajają się do swoich stołówek. Dokarmianie warto zacząć wraz z pierwszymi mrozami lub śniegami i kontynuować aż do początku wiosny – kiedy ptaki same zaczną znajdować pożywienie.

6. Higiena przede wszystkim
Karmniki warto czasem posprzątać – zawsze należy robić to w ochronnych rękawiczkach!

7. Dlaczego pomagać?
Jeżeli dobre serce i empatia nie wystarczają jako argumenty to warto pamiętać, że nie tak dawno ptaki mogły szukać pokarmu na polach, łąkach i lasach – które teraz są zabudowanymi osiedlami czy drogami. A to uniemożliwia im samodzielne szukanie pokarmu.
A do tego – obserwowanie całych ptasich band dyskutujących i „kłócących” się przy karmnikach zawsze poprawia humor i ma doskonałą wartość terapeutyczną.
Zresztą – najlepiej przekonajcie się sami!